.porto #3

Opäť sa vraciame na cesty, dnes to bude architektonický pretlak. pokračujem v trende nudných príspevkov ktoré bavia asi len mňa, ale nevadí. nedeľa v porte, ktoré je známe vysokou koncentráciou pritzkerových architektov (až dvaja) patrila samozrejme architektonickej tour. prvou zastávkou ktorá sa nedá vynechať je Casa da música – dom hudby. Za touto realizáciou stojí OMA ktorej vedúcou osobnosťou je Rem Koolhaas (aktuálne kurátor benátskeho bienále). Nie je to pre mňa budova z ktorej padám do kolien, ale myslím si, že je celkom zásadná, neuveriteľne komplikovaná a “wow efekt” sa určite dostaví. Prehliaky sú dve denne o 11.00 a o 16.00. tú prvú sme tesne nestihli a na ďalšiu sa nám nechcelo čakať, ale kedže architekt k architektovi sadá zrazu sme sa ocitli vo vnútri v rámci školského zájazdu. Pár dní po našej návšteve oslavoval tento meteorit svoje narodky, a za jeho vizuálnou identitou stojí Stefan Sagmaister, takže vo všeobecnom poňatí veľmi dobrá kombinácia.
Nasledujúcou zastávkou bola Galéria moderného umenia Serralves, ktorá je na portugalské pomery celkom výnimočná. Najprv bol park, potom ružový dom od Jacquesa Grébera ako najzásadnejšie art deco v portugalsku a potom múzeum od Pána architekta Álvara Sizu Vieiru, ktorého som najprv brala trošku s rezervou ale áno uznávam je to génius. Chcela by som vojsť do jeho hlavy. My sme stihli výstavu Miry Schendel, ktorá jednou z najvýraznejších brazílskych umelkýň 20. storočia. Veľmi sa mi jej veci páčili. Opäť skvelá kombinácia. Nestihli sme slávne Sízove bazéniky, ale ako s obľubou vravím, nabudúce. Poslednou nebola zastávka, skôr Vodafone headquaters po ceste na zastávku. Pozerá sa na ňu fantasticky, ale tiež to nie je moja šálka kávy.
Z tohoto článku by mohlo vzísť ponaučenie, že aj architektúra ktorá sa vám na prvý pohľad možno nepáči, vás dokáže neskutočne obohatiť, že vnímanie je skrátka strašne subjektívne a veci treba vnímať v kontextoch, lebo nie je všetko len čierne a biele. Tak. Aha, a tá betónová kruhová vec, to je iba parkovisko.
Ami i will translate it for you later 🙂 See you at the beach! haha

 

 

Comments (24)

 1. nebavia? raz keď budem veľká chcem mať tak suprčupr blog ako ty 😀 tvoje cestovateľské a archi príspevky sú najnaj

 2. hej! mňa tvoje príspevky bavia ^^

 3. super! takové posty si užívám i já, takže jen tak dál 🙂

 4. uaaaa mnam!

 5. Bazény od Sizy jsou asi to nej z Porta! Kromě té super atmosféry úplně kdekoliv tam:)

 6. zahradu u Jacquesa Grébera je velmi krásná!

 7. Casa da música byla moje reference, když jsem letos dělala divadlo. Nejkomplikovanější reference ever, tím spíš že jsem ji nikdy neviděla na vlastní oči.
  Jinak mám teď úplně chuť jet do Porta! A souhlasím s tím architektonickým obohacením, i když se ti to zrovna na první pohled nemusí líbit.

 8. pripajam sa, tieto posty ma bavia najviac!

 9. To je nádhera!

 10. Skvělé fotky 🙂

 11. Absolutely loving every pictures of this post, but the first one is amaziiiiiing!

 12. krasne fotky!

 13. píšeš tak zaujímavo, že aj "tá" (ja), ktorá sa v tom až tak neorientujem musím dočítať a som nadchnutá 🙂

 14. Perfektní fotky a zní to strašně dobře, hned bych se tam také podívala 🙂

 15. ok viem že toto máme skoro zakázané hovorit, ale: tie obrazy SA MI PÁČIA! (..na obsiahlejší názor k "čiaram" je tu nahálka a spol :P)

 16. ta první fotka je nádherná!

 17. babôčka ľubíme tvoj blog za toto moc <3 krásne !

 18. Ja mám tieto posty veľmi rada 🙂 Hoci väčšinou len tíško sledujem a obdivujem 🙂

 19. – proc nudnych, ty blazne ? vzdyt A B S O L U T N E ♥

 20. Zajímavá architektura 🙂

 21. uu ďakujem teda!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *