.vaticani

Nedeľu v Ríme sme si spravili veľmi nedeľnú a vybrali sme sa do Vatikánu najmenšieho medzinárodne uznaného štátu. Na múzeá sme nemali čas, tak sme si vystáli aspoň rad do baziliky svätého Petra, ktorá si dlhé storočia držala štatút najväčšej na svete. Jej história siaha až do štvrtého sotorčia kedy dal na tomto mieste vystavať chrám rímsky cisár Konštantín. Podobu v akej ho poznáme dnes dostal v 15.storočí keď bol pápežom Július II. Samozrejme mal demonštrovať veľkosťou moc cirkvi, vzbudzovať rešpekt a bázeň. No a teraz už len tá spŕška mien, Bramante, Bernini, Michelangelo. Vysvätený bol v roku 1626.
Vyšlapať do kupoly vysokej 136 metrov sa ževraj oplatí, my sme to neskúsili, no napriek tomu, že sme nepošúchali palec na nohe sochy sv. Petra dúfame, že sa do Ríma ešte vrátime. Ak sa chcete dostať do vatikánskych múzeí a Sixtínskej kaplnky, je najlepšie rezervovať si lístky dopredu cez internet. Nám zatiaľ stačila Michelangelova pieta, síce za sklom ale rovnako krásna. Zvyšok dňa sme strávili prechádzkami po romantickom Trastavere, kde sme zakotvili na pravú taliansku večeru a potom sa stal celkom milý gýčik pri západe slnka nad riekou Tiber. A do toho ešte tá talianska hudba, mohol by z toho byť nejaký Woody Allen. Posledný tip vám dám ešte na super kávičkové raňajkové miesto Tram Depot pri zastávke Pyramide no a na večer si už len treba nájsť miesto s pekným výhľadom a buchnúť si len tak jedno prosecco ako sme to spravili my.

 

Comments (6)

  1. – ja v kupoli byla a absolutne se mnou ten kolosalni prostor zamaval tak, ze se mi podlomila kolena, jak titerna jsem si pripadala .))

  2. tá b&w fotka na tých schodoch, kde si ty :O ako z woodyho filmu.. wau.

  3. Bože milujem Taliansko! …a sekne ti to 😉

  4. Anonymný

    Babo odkial je to biele tričkoo?:)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *