.lotus eater

Považuje sa za jedno z najvýznamnejších diel slovenskej modernej povojnovej architektúry, nachádza sa v meste v ktorom trávim príliš veľa času na to aby sa tu objavilo až teraz. Budova (komplex budov) Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre je jednou z mála národných kultúrnych pamiatok z 20.storočia (ďalšiu som navštívila nedávno). Jej autormi sú architekti Vladimír Dedeček a Rudolf  Miňovský. Projekt bol realizovaný v rokoch 1961- 1966. Na druhej strane rieky dovtedy nebolo skoro nič. Odkedy som začala byť archisenzitívna, neunikala mi spojitosť s niemayerovým brazílskym národným kongresom. Dedečkou tvorbu mám rada, aj pre jeho prácu s farbou. Napríklad si úplne pamätám ako ma v druhom ročníku očarila žltá na kultúrnom dome v Dúbravke (a to som vôbec netušila kto je autor). Takže je to tak, aj Nitra má svoje ufo- aulu maximu, horizontálu a na nej posadenú vertikálu. Kto by to bol na “hnojarinu” (pomenovanie SPU nitrančanmi pozn. nitran je len saláma) povedal.
Počas sobotného dopoludnia, keď areál zíva prázdnotou, je to tam veľmi príjemné. Nitra je mimochodom plná dobrej architektúry, v priebehu rokov však množstvo z nej spustlo. Nájdete tu stavby od Harminca, Weiwurma, Mareka, Gahuru či Grossmana. Poznáte Dedečkovu tvorbu? Výstava o jeho práce je ešte do 22.1 .2016 v galerii Jaroslava Fragnera v Prahe.

Comments (3)

  1. kto by to bol povedal, že na tej "hnojarine" môžu vzniknúť takéto fotografie, chodím okolo počas semestra často a vôbec som nevedela o význame tejto budovy.
    http://bonesincouture.blogspot.sk

  2. Veľmi pekné fotky a tvoj šàl ♥

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *