.københavn intro (incl. copenhagen guide)

ak chcete zažiť peknú Kodaň choďte tam v lete, ak chcete zažiť naozajskú Kodaň choďte tam v zime, lebo iba vtedy pocítite tú eufóriu, ktorá vám po jazde na bicykli, v daždi, s kamarátkou na “šaragli” zaplaví celé telo. Môj prvý výlet na sever bol stretnutím lisabonských paničiek po roku a pol, pri takejto spoločnosti išli všetky moje ambície naplánovať výlet bokom, užívali sme si to tak, ako to prichádzalo a ako to náš spirit guide Amalia naplánovala. Nebola som v Superkilen, to vám poviem hneď, aj napriek tomu že sme bývali za rohom a prechádzali bicyklom okolo každý deň. A nevadí. Dokonca sme mali nehodu na bicykli, boli sme na vegan večeru v komunitnom centre alebo čom, bývali sme v cool paneláku (-18 eur na airbnb sa vždy hodí), a nejaké záhadné šťastie spôsobilo, že predpoveď počasia nikdy nevyšla a ak aj náhodou, väčšinou spŕchlo práve vtedy keď sme my boli vo vnútri. Aha a videli sme Gerarda Butlera a Baltské more. Tento výlet bol vysoko neblogerskou záležitosťou, a moje výkriky o tom že je práve fashionweek sa nejak rozplynuli na vodnú paru. Každopádne viem, že som v tomto meste nebola naposledy, bola to láska na prvý hryz kanelstangu (škoricový slimák) a nočná jazda mestom, to je ako listovanie časopisom o interiéroch. Na Slovensku by bolo všetko fajn, len potrebujeme viac bicyklov v našich životoch a menej záclon a vysokých múrov či už v hlave alebo pred domom.
 
Værnedamsvej – je ulica ktorá sa označuje za kodaňský Paríž, prvé raňajky sme si dali v Granola a odvtedy som namäkko z vajíčka namäkko, cez cestu je obchodík s grafickým dizajnom a papierníctvo Playtype. ak by ma nečakala celodenná jazda na bicykli určite by som odtiaľ neodišla s prázdnou.
Christiania – netelefonovať, neutekať, nefotiť, ale nakupovať jointy to úplne v pohode. Od roku 1971 autonómne územie s vlastnými zákonmi ktorého obyvateľom sa môžete stať iba ak sa v tam narodíte, a potom nemusíte platiť ani dane.
HAY – sem sa len nasťahovať, alebo zarobiť milión a nakúpiť všetko do príbytku snov.
Torvehallerne – streetfood market v meste, odporúčam využiť ak sa neviete s kamošmi dohodnúť kto má na čo chuť, tu nájdete všetko, aj praslávený Grød kde servírujú tie najlepšie ovsené kaše.
Papirøen – Kodaňský streedfood market, z ktorého máte výhľad na budovu opery ako na dlani.
Ørestad – stay tuned for more
Luisiana – stay tuned for more
Kødbyen – niekdajšia mäsiarenská štvrť, ktorá sa podľa môjho dojmu ešte stále len prebúdza, my sme si tam pred odchodom zašli na pizzu a kávu do mother – stay tuned for more.
Botaniskhave – botanická záhrada sa nachádza v centre mesta a je hriech ju vynechať
Rita´s smørrebrød – smorrebrod je tradičná dánsk vec, na tomto mieste majú množstvo druhov za najviac férovú cenu v Kodani – stay tuned for more.
Wokshop -keď vás pochytí chuť na fancy ázijské jedlo.BONUS
Ako sa dostať z Bratislavy na letisko do Budapešti?
My sme do Kodane leteli z Budapešti, veľa ľudí sa toho celkom bojí, aj ja som sa celkom obávala, keď som zistila, že na Budapest Ferenc Liszt International Airport nejde nijaký spoj priamo. Je to však úplneasy-peasy. Najlepšie je ísť vlakom na stanicu Keleti pályaudvar, celý spiatočný lístok stojí  necelých 18eur  (čo sa nám stále oplatilo viac ako letieť napríklad z Viedne).  Kúpite si dva jednosmerné lístky (automaty vedia aj po anglicky aj po slovensky a dá sa v nich platiť katou) nastúpite na zelenú linku metra M4 smerom na Kelenföldi pályaudvar (cvaknete 1.lístok), na Kalvin tér zmeníte na modré M3 a cestujete na konečnú Kőbánya–Kispest. Tam prestúpite na linku E200 (cvaknete 2.lístok), ktorá vás dovezie až na letisko. Ja som mala najprv dilemu s terminálmi, ale stačí jednoducho vystúpiť na konečnej na letisku, nie je to nijak reozdelené, aj keď podľa tabulí sa to môže zdať, autobus rozpráva aj po anglicky takže všetko sa v ňom dozviete. Ak náhodou prilietate v noci a metro už nejazdí, rovnakým autobusom sa z letiska odveziete na konečnú kde prestúpite na nočák podľa toho kam mierite. Vystúpite rovno na nástupišti z ktorého nočáky odchádzajú taže žiadne zmätky. Tadá

Comments (6)

 1. ooch, keď to vidím, išla by som znova 🙂

 2. Chystám se tam v létě a nemůžu se dočkat 🙂 Dá se na kole z centra dojet v pohodě k moři?

 3. Oj, ísť do Kodane, to by som sa zbalil hneď…!

 4. juuu najs najs.
  ten barak, kde ste bývali jaký vymakaný, to je tam fakt zavesené ja zdochnem. tá ingelsova vec bola zas jedna z prvých, čo som si kukala na nete kvôli druháckej bytovke 😀

  a posledná veta – tú si napísala super!

  • Anonymný

   ja som tiez skoro umrela ze coo tu budem byvat, a ano to je taky common space tie zavesene veci, lebo su tam len same take jednoizbaciky miniaturne.

   a haha presne, najvacsia nostalgia tie budovy, ja som mala zase mountain ako referenciu.

 5. Na výlet do Kodaně mě navnadil hlavně článek od Zuz a od té doby je to N°1 na mém žebříčku 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *