.louisiana museum of modern art

Ak sa ocitnete v Kodani, tak je celkom ťažké ju opustiť, ponúka však množstvo pekných vecí aj za svojimi hranicami. Vlakom sa môžete odviezť až do Helsingoru kde je  Danish National Maritime Museum alebo do dediny Humlebaek, kde sa nachádza múzeum moderného umenia Louisiana. Prípadne cestovať trochu severovýchodne do Bagsvaerd za kostolom od Jørna Utzona (to je ten čo robil operu v Sidney). Ten sme nevideli, ale nedeľa v múzeu musí byť! Louisianu v roku 1958 založil Knud W. Jensen o ktorom sa vraví, že naučil dánov dívať sa na obrazy. Dokonca používal “princíp sauny”, kedy kombinoval zvučné mená s takými o ktorých návštevníci nikdy nepočuli. Zaujímavý je aj príbeh okolo samoteného názvu múzea. Pôvodný majiteľ pozemku a domu Alexander Brun mal tri ženy a každá sa volala Louise, takže pán Jensen mal rozhodnuté. Čo sa týka architektúry, autormi sú Jørgen Boand Vilhelm Wohlert, tí vytvorili dom v ktorom sa hranica medzi interiérom a exteriérom úplne stráca. Krídla múzea sa vinú parkom a záhradou úplne prirodzene. V lete to tam musí byť úplne krásne, mne sa to však veľmi páčilo aj s touto atmosférou. Baltské more, a breh Švédska na druhej strane. Počas našej návštevy prebiehal práve štvrtý deň výstavy Eye attack, takže sme si užili dosť ľudí. Bola to úplne výživná výstava, taká ako mám rada, op art a kinetické umenie vo všetkých polohách cez obrazy, objekty, priestory a iné inštalácie, trvá ešte do júna. Škoda že sme nestihli Yayoi Kusama, ktorá skončila asi týždeň pred našou návštevou, počas týždňa sú otváracie hodiny až do 22.00. Rozhodne je to miesto ktoré treba vidieť, nie je to len múzeum, je to kultúrny bod Dánska. 
TIP: na vlakovej stanici si pýtajte Billet Louisiana lístok, v ktorom je zahrnutá vstupenka, cesta tam, aj späť a stojí 200 dánskych korún.

 

Comments (8)

 1. Aká zvláštna atmoška 🙂 páči sa mi 🙂

 2. to je úplná paráda! takéto veci ja veľmi rada 😀
  a rovnako aj ten kostol vyzerá zaujímavo 🙂

 3. Modigliani 🙂 ďalšia školská nostalgia – Mária Topolčanská mi v prváku povedala, že mám takých štafážnikov 😛

 4. …ci vlastne to je Giacometti hihi

 5. ach, Giacometti <3

 6. Anonymný

  krasne fotky, dufam , ze tom to v texte niekde neprehliadla, ale to je fotene na zenit?

 7. My jsme tam dojely na kolech a po cestě se ještě zastavily v Dyrehavenu a viděly jeleny! Taky super zážitek, stojí to za tu cestu 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *