.zaha hadid

Mám nejakú hrozne veľkú potrebu pripojiť sa aj tu k zástupu ktorý oplakáva stratu talentovanej ženy, architektky Zahy Hadid. Dnes na mňa doľahol smútok, za touto veľkou kreatívnou mysľou, ktorá posunula v architektúre hranice všetkého čo sa dalo. Vzhladala som k nej s nekonečným obdivom, aj napriek tomu že k smeru, ktorý v architektúre razila ona vôbec neinklinujem. Mala veľmi blízko aj k móde a dizajnu.O tom ako spolupracovala s Chanel som tu písala v roku 2012.
V prvom ročníku na prvom navrhovaní sme si losovali architekta (alebo nám ho pridelili, neviem) podľa ktorého sme mali navrnúť nadstavbu a ja som mala práve Zahu Hadid, takže som na družstevné domy na námestí SNP od Emila Belluša navrhla niečo čo vyzerá ako Edukačné centrum a knižnica Ekonomickej univerzity vo Viedni, väčší odvaz som si už vo svojej následnej tvorbe nikdy potom nedovolila. Pri videách s vizualizáciami jej projektov som sa vždy v závere prichytila s otvorenými ústami, a všetky tie architektonické intern jokes, kde bola práve ona synonymom niečoho odvážneho, nerealizovateľného alebo čo i len trochu organického… Pravdepodobne to nikdy nikomu tak nenaložím ako Zaha, ale to mi vôbec nevadí. Zostali nám po nej krásne domy a silné myšlienky, bude mi naozaj chýbať.
“Retain the great sense of optimism, spirit of adventure and belief in progress that you learned from your parents. Believe in the fantastic. And never neglect your friends and family, they will always be your greatest support. You will need the confidence to take new steps every time; hard work will give you that layer of confidence. 
Always believe in your work – it will carry you through any difficult situation, but learn to adjust your thinking every once in a while to fit the moment. Never give up. You won’t always get everything right every time – but you have to keep trying. Have the commitment to persevere.
Your success will not be determined by your gender or your ethnicity, but only on the scope of your dreams and your hard work to achieve them. Understand the importance of trusting others. Learn from the skills and experience of other people. Teamwork is very important.”
“Yes, I’m a feminist, because I see all women as smart, gifted and tough.”

 
“You have to really believe not only in yourself; you have to believe that the world is actually worth your sacrifices.”

 

“I don’t think that architecture is only about shelter, is only about a very simple enclosure. It should be able to excite you, to calm you, to make you think.”

 

“The beauty of the landscape – where sand, water, reeds, birds, buildings, and people all somehow flowed together – has never left me.”

 

“There are 360 degrees, so why stick to one?”

Comments (2)

  1. Miluju její maxxi museum v římě. Upracovaná toť žena.

  2. Je to nádhera!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *