.bratislava design week

Týždeň dizajnu v Bratislave som stihla len v jeho závere, takže zhrniem len to málo, čo som stihla. Program znel lákavo, vystúpenie Jonáša Grusku v trolejbuse by som chcela zažiť, pracovné povinnosti ma však odviali na východ. Pocity mám trochu zmiešané, teším sa však, že sa podobné podujatie deje a samozrejme chápem, že je prispôsobené mierke našej krajiny a produkcii dizajnu. Na druhom poschodí obchodného domu Dunaj, ste počas týždňa mohli nájsť eklektický mix. všvu vystavovala študentské svietidlá, Ikea svoju kolekciu viktigt navrhnutú švédskou dizajnérkou, sklárkou a keramičkou Ingegerd Råman, vyrobenú ručne s citom k prírode a jednoduchým líniám. Udržateľnejší život podporuje ich kolekcia användbar, pracujúca s materiálmi ako terakota a bavlna. Na budúci rok ohlásili spoluprácu s obľúbeným HAY a Tomom Dixonom.
Za významný počin, považujem magazín form, pre ktorý mám tú česť písať, je to občasná príloha magazínu for men  a mapuje slovenský design a jeho obsah sa skladá čisto zo slovenskej produkcie. Môj článok o Kamennom námestí síce nešťastne prešiel jazykovou úpravou, ale tak nabudúce to bude lepšie! Páčili sa mi dózy Lucie Kováčikovej, predstavujúce jej vlastnú snovú krajinu a inštalácia študentov UTB pexeso s ktorou sa predstavili aj minulý rok na designweeku v Tokiu a s niektorými vecami aj v Miláne.
Na Ventúrskej v ZOYA gallery bola kurátorská sekcia,  ktorej dominovala inštalácia tropických rastlín. Trópy každodennosti v sebe skrývali vázy Milana Pekařa, výber česko-slovenskej tvorby porcelánu, a tiež dvojročný výskumný projekt European design stories.
Hlavnú cenu Design weeku Bratislava vyhrali Crafting Plastics, ktorí mali v piatok spolu s Buffet super launch v Slowatch. Okuliare z bioplastu mali svoju slovenskú premiéru a ocenenie si rozhodne zaslúžili. Škoda, že inštalácia z piatku nezostala celý víkend.
Úprimne to však pre mňa bol asi najslabší designweek aký si pamätám. Myslím si, že tu sa presne ukazuje absencia vhodných kultúrnych priestorov, hoci podobný pocit som mala aj z kobercov na Holešovickom výstavišti v Prahe.  Som rada, že sa sprístupňujú inak neprístupné miesta ako v prípade OD Dunaj, ale potom si vravím či si ten design nezaslúži trochu viac úcty, a lepšiu priestorovú koncepciu. Ale asi sa mi to ľahko hovorí. Témou tohto roka bola cesta v rôznych podobách, verím že BADW stojí, teda kráča po tej svojej pevnými nohami, a o rok nám znova prinesie úrodu niečoho dobrého.
Zaujalo vás z fotiek niečo? Boli ste sa pozrieť? Aký máte názor? Podeľte sa prosím!

 

Comments (3)

  1. Úžasné fotky :). Hned bych se tam šla podívat!

  2. Ach skoda ze som mala statnice ?

  3. Krása, krása ♥ ale už jsem hodně dlouho nikde nebyla :/

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *