. warszawa

z Wroclawu viedli naše “kroky” (alebo skôr polhodinový let) do hlavného mesta – do Varšavy. Vystúpili sme rovno pod najmonumentálnejšou stavbou. Palác kulturi a nauki ponúka okrem divadiel, galérie a múzea tiež vyhliadku, inak sú v nej kancelárie a ateliéry. Pre mňa bol doslova očným magnetom, fotila som ho vždy keď sa mi naň naskytol výhľad. Varšava bola počas povstania v roku 1944 zničená a preto nanovo vystavané staré mesto pre domácich nepôsobí úplne autenticky hoci je zaradené do svetového zoznamu UNESCO. Nám sa úzke domy v príjemnej palete farieb zo zdobenými štítmi páčili. Na námestí sa nachádza Syrenka, sestra Kodaňskej morskej panny, ktorá ušla do rieky Visla. Najstaršie domy, ktoré si však pamätajú nešťastnú históriu a vyzerajú ako z filmu Pianista (asi aj preto, že ho tam filmovali) nájdete vo štvrti Stara Praga na druhej strane rieky Visla. Čelia súčasnému svetu bez omietky a majú krehké, kovové balkóniky. Stara Praga je cool boho štvrť, my sme však počas horúceho dňa túto jej tvár nezažili. Ochutnali sme však pyzy v skvelom malom bistre, určite vám tam odporúčam zájsť.

 Lákadlom pre nás bolo múzeum neónu v Soho factory. Okrem neho tam nájdete príjemný chládok, fancy ateliéry, príklad súčasného poľského bývania a trochu viac sklamania ako nadšenia. Nás počasie roztápajúce asfalt vyhnalo namiesto do mesta na bosú prechádzku parkom. Podvečer sme strávili na Plac Zbawiciela, štvrti kde sa to hmýri chutnými bistrami a reštauráciami. Káva ani obsluha na Ministerstwe kávy nám až tak nechutila asi sme boli už príliš vyštavení, zato Vegánsky burger Krowarzywa berieme všetkými dvadsiatimi prstami na tele. Nenechajte sa oklamať ak zbadáte nápis bar mleczny, nie je to mliečny bar ako som sa aj ja pred návštevou poľska domnievala. Je to skôr samoobslužná jedáleň s celkom lacným, v našom prípade veľmi dobrým jedlom. Tradičný druh stravovacieho zariadenia ktorý sa zjavil po 1. svetovej vojne.
 
 
Zaujímavým miesto na návštevu je strecha univerzitnej knižnice. Zaraďuje sa medzi budovy s najväčšou strešnou záhradou v Európe. Rovno na druhej strane cesty je Vedecké centrum Kopernik. A ak vás prepadne hlad, alebo chuť na kávu rovnako no nás, zbehnite na palacinky alebo limču do Kafka. Kopernik bol v pondelok samozrejme zatvorený, tak sme si tam dali  malý obed. Skvelý obchodný dom s malými dizajnérskymi obchodíkmi a concept store sa volá Mysia3.
 V Poľsku som na všetkých rozprávala slovensky, do angličtiny som prepínala zriedka. Bolo veľmi milé, že sme si rozumeli. Varšava mi svojou atmosférou pripomínala Bukurešť zmiešanú s Berlínom a vôbec som nemala pocit že sa nachádzam na sever od Slovenska. Strávili sme v nej necelé tri dni a nachodili kilometre. Určite by som sa tam ešte rada vrátila, je tam cítiť pohnutú minulosť a to, že mesto sa ešte stále prebúdza.


Comment (1)

  1. tvoje cestovateľské články sú super!
    inak sem by som sa určite niekedy raz rada pozrela. dokonca som ešte zatiaľ v Poľsku vôbec nebola .
    a skvelé fotky 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *