. experimental creations

Ventura projects sa tento rok rozrástlo o novú lokalitu, Ventura Lambrate dostala sestru Venturu Centrale. Boli od seba vzdialené len 4 zastávky metrom, nám sa aj napriek tomu nepodarilo navštíviť obe (nechali sme si to na poslednú chvíľu pred odjazdom, no a neskorý obed nám bol v tom okamihu akosi cennejší). Nebudem klamať bola som trochu sklamaná. Oproti minulému roku bolo výstav menej a samozrejme človek už začne porovnávať. Čo sa mi však páčilo bol posun k viac enviro-politicky-spoločenským témam. Pretože aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, aj tieto otázky dokáže riešiť design.

To že sa oblečenie začalo vyrábať z recyklátov je malým zrnkom piesku v oceáne (alebo malou slamkou?) dizajnéri dnes riešia ďalšie úlohy, hľadajú nové materiály, vyvíjajú technológie, ktoré nám pomôžu žiť udržateľnejšie, alebo nie, pomôžu nám prežiť na planéte Zem. Zaužívaný rámec, že dizajnér vymyslí produkt a ten sa jednoducho vyrobí už nie je úplne aktuálny. Platforma EXPERIMENTAL CREAT!ONS je projekt ktorý už v názve prezrádza experimenty s materiálom, ale taktiež s kreatívnym procesom. Mení šablónu tak, že dizajnéri predstavia klientovi svoje objavy/nové materiály/zručnosti a na základe ich požiadavky ich spracujú do nejakého produktu.

V podobnom duchu sa niesla aj expozíca Central Saint Martins kde majú samostatný MA odbor nazvaný Material Futures. (btw. fundraisingom si zafinancovali celú výstavu a tím tvoria len dievčatá). Venujú sa interdisciplinárnemu výskumu, zmazávajú hranice medzi technológiou, remeslom a vedou. Titulky novín hlásajúce, že Google zachráni vysušenú Californiu milionami ton vody z Mesiaca a plánuje pátrať hlbšie v našej slnečnej sústave aby našiel nové zdroje ktoré na zemi potrebujeme, alebo to, že si rodičia môžu geneticky modifikovať svoje dieťa, no ale čo s tými deťmi ktoré sa splodili náhodou a nie sú také odolné ako tie modifikované? Prípadne inzerát na zadnej strane: 34-yr-old male looking for 34-yr-old female with HLA-A9 gene and moderate emotional response with serotonin receptor of 516 base pairs… sa nám môžu zdať vtipné, lenže spýtajme sa každý sám seba, koľko vieme o tom čo nás čaká keď sa zdroje vyčerpajú?

Variácia outfitu z minulého roku. Na všetkých koncoch som rozstrapkaná ♥

Každý chce mať teraz doma dánske hygge!

Rovnako ako minulý rok Structure, tento rok moje oči pohladila nórska výstava s názvom Everything is connected. 30 nórskych dizajnérov, výrobcov a štúdií vytvorilo kreatívny portrét krajiny rozprávajúcich príbeh dizajnu od konceptu po výrobu pri čom skúma ako geografická poloha, vzdelanosť a zdroje materiálov ovplyvňujú výsledok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *