.irma boom / clubovka

Tento týždeň sa v Bratislave uskutočnili Dni architektúry a designu, DAAD. Každoročne je to udalosť na ktorú sa veľmi teším, organizátori Táňa a Števo majú najlepšie nosy na talentovaných dizajnérov a vždy sa postarajú o výborný program. Jedným z hostí štvrtkovej Clubovky bola holanďanka Irma Boom, ktorá samú seba profesijne predstavuje ako “bookmaker”-a. A prečo o tom vlastne píšem? Je označovaná za “kráľovnú kníh” vyrobila ich viac ako 300, niekoľko z nich do Bratislavy priniesla a keď spoznáte zrazu príbeh akým jej diela vznikajú nedá sa inak ako podeliť sa o ne.

Irme lichotí keď jej prácu niekto prirovnáva k architektúre. Nechce aby sa však označovala za umenie, kniha je demokratickým médiom, má byť dostupná a produkovaná vo veľkých nákladoch. Preto upustila od štúdia maľby a vydala sa smerom grafického designu. Jej prvé knihy sa spočiatku nestretli s porozumením verejnosti, rázne si stojí za svojim, spolupracuje len s ľuďmi ktorý jej dajú svoju plnú dôveru. Nepoužíva slovo klient, ale zadávateľ, spolupráca tak pre ňu naberá ten správny rozmer.

Irma je dlhoročná priateľka s architektom Remom Koolhaasom, pre OMAspracúva súťažné tlačoviny a on jej navrhol v roku 1996 “logo”. Sheilu Hiks preslávila knihou s ozubenými krajmi listov podľa vzoru jej pletených výtvorov. Vytvorila bielo-bielu knihu pre výročie parfému Chanel N°5, ktorá je zberateľským kúskom. Vypredala sa tiež edícia knihy farbných kódov podľa storčí na základe ktorej sa jej dielo presunulo z tlačených stránok na tapety či látku. Pravidelne vydáva svoju monografiu v miniatúrnom rozmere ktorý s každým ďalším vydaním narastá o 3%. A keď sa viaže maličká knižočka, musia v amsterdame zastať električky.

Informácie nám v dnešnej dobe dokáže sprostredkovať internet, tlačené médium akým je kniha má priniesť iné posolstvo, zážitok, krásu, tretí rozmer, ktorý si dokážeme užiť aj iným zmyslom akým je zrak. Veľa kníh bez problémov funguje v digitálnej podobe ako pdf, Irmine sú iné. Dostala ma jej energia, sebavedomie, a to že netreba o sebe pochybovať a stáť si za svojimi nápadmi.

úvodná fotka Ilvy Njiokiktjien for The New York Times
fotky z DAAD Valentina z ateliéru GRUS.GRUS

 

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *