. bombay / INDIA

Ja Neviem či nasledujúce fotky potrebujú nejaké slová. Ale asi áno, som veľmi rada, že ich máme, lebo v horúčave ktorá nás zastihla v Bombaji sa mi žiaden z týchto okamihov nezdal taký dokonalý. Takže teraz si rada na fotkách potvrdzujem, že áno. India je útok na všetky zmysly a priemerný stredoerópsky mozog to asi nedokáže všetko na mieste spracovať. Možno je to niečo ako polárna žiara, niekedy ju uvidíte až keď si ju odfotíte s dlhou uzávierkou.

V Bombaji sme sa ocitli až na záver nášho výletu. Veľmi ma fascinuje zmena jeho názvu na Mumbai. Starí portugalskí kolonizátori usúdili že táto lokalita je malý dobrý záliv a nazvali ju “bom baim” verzia Bombay je jeho “poangličtenie” a Mumbai záverečné stanovisko predstaviteľov vlády, návrat k jazyku štátu Maharáštra a eliminácia koloniálnej minulosti. Politicky korektný je názov z roku 1997, ale vačšina domácich aj tak vraví Bombay. Ak si budete v tomto čarovnom meste hľadať bývanie, určite odporúčam airbnb. Ceny hotelov často nezodpovedajú (ne)kvalite a bývanie u Amita a Suman bolo jednoducho all inclusive. Presne to, čo v takomto preľudnenom meste po celom dni potrebujete, cítiť sa ako doma, teda až na dieru miesto záchodu.

Nikdy pred tým som nevidela takú širokú škálu bývania a podivnej architektúry od ľudí na ulici po naozaj architektonicky skvostné vily (jednu). Spravili sme si výlet aj do Dharavi slumu, jednému z najhustejšie obývaných miest na zemi a tretiemu najvačšiemu slumu na svete. Vznikol v období industrializácie, kedy sa sem prisťahovali obyvatelia zo všetkých kútov Indie a tak je tomu doteraz. Neboli sme v úplne okrajových častiach, ale to čo sme videli bol síce neporiadok, ale plný života, usmievavých ľudí, veselých voňavých detí, zlomyseľných puberťákov, predavačov zeleniny, obchodníkov. Je to ako jedno veľké bludisko plné maličkých uličiek a natesnaných domov v ktorom sa síce nechcete stratiť, ale naozaj do hĺbky pochopíte, že šťastný život nie je vobec o tom za čím sa ženieme každý deň my tu. Každý si v sobotu doobeda na tom svojom malom kúsku robil poriadok, niekto vyháňal v kaplnke diabla alebo si popíjal chai. Vydať sa tam možete so sprievodcom, existuje tour ktorá vás zavedie aj do výrobných manufaktúr kde sa tvorí keramika, či výšivky. Ročný obrat v Dharavi je 1 miliarda dolárov. A tak tvorí doležitú časť ekonomiky Bombaja.

Na každom kroku narazíte na viktoriánsku, kolonialistickú, neogotickú alebo eklektickú architektúru. Bombaj je po Miami mestom s najvačším množstvom Art Deco stavieb. Chatrapati Shivaji terminus je jednou z najrušnejších vlakových staníc v Indii. ocitli sme sa tam hneď niekoľko krát. Cestovaniu po meste je dobré vyhýbať sa počas rush hours. Najbezpečnejšiou alternatívou prepravy je Uber. My sme často jazdili Uber pool, takže mali sme aj indický rap, chlapcov a iphonmi ktorí mali na pozadí selfie samých seba a tak… Indická značka mobilov Oppo má dokonca prednú kameru s 21mpix a bleskom pričom zadnú len 13mpix. Indovia sa skrátka radi fotia, a potrebujú k tomu torchu prisvetliť.

Pekným výletom je cesta loďou na malý ostrov Elephanta ktorý je Unesco site vďaka jaskyniam vytesaným do kameňa na počesť boha Shivu. Cesta tam trvá asi hodinu, trajekty vychádzajú od Gateway of India a najlepšie je vrátiť sa poslednou, tak si zabezpečíte dokonalý výhľad na panorámu mesta a priplavíte sa z takej strany ako kedysi zámorskí objavitelia. Elephanta ako aj Gateway sú veľmi riskantnými miestami vzhľadom na bledú farbu pokožky. Zvažovali sme, že by sme si založili podnikanie a za 70 rupií sa fotili s ľuďmi. Zarobili by sme určite viac ako na izbu v slume. Možno by sme mohli bývať teroristickým útokom  nešťastne preslávanom hoteli Taj Mahal Palace. Dokonca sme v ten večer sme mali šťastie a neďaleko prístavu sme sa ocitli na bombajskom urban markete. Musím povedať, že mladí indickí dizajnéri naozaj poznajú svoju cenu. Príjemný kontrast k obchodom preplnených rovnakým s pravdepodobne neeticky vyrobeným tovarom lemujúcim ulice vyzývajúcim k zjednávaniu.


Určite nie som sama ak poviem, že často sa mi na výletoch nechce veľmi cestovať do okrajových častí miest a zrovna ak je to mesto ako Mumbai. My sme sa však vydali na hodinovú cestu vlakom do Nového Mumbaia, úplne mimo centra, kedy ešte aj náš domáci zdvihol obočie, že či to myslíme vážne. Býva tam však kamarát a pozvanie na večeru doma sa proste neodmieta. Bol to samozrejme veľký zážitok a zistenie, že treba byť síce opatrný ale netreba sa báť. Indovia sú naozaj milí, rozprávajú po anglicky a pripomenú vám, že máte vystúpiť, aj keď vy ste už dávno zabudli, že ste ich prosili o pomoc.

O jedle som úž písala minule, je to kapitola sama o sebe. Okrem korenia sme si ako suvenír doniesli kilo okry a malé indické citróny. Ak chcete niečo iné ako lacné veci z ulice odporúčam vám obchod FabIndia kde nájdete tradičné oblečenie, šatky, šály a doplnky. V Chimanlals, malom obchodíku s veľmi smutnými tetami predavačkami majú veľmi pekné papierové veci, listové sady, nádherné pozdravy a kartičky. V Indii som mala veľký problém nájsť pekné pohľadnice, alebo teda pohľadnice vôbec, takže pozdravy dostali len štyria vyvolení na najposlednejšiu chvíľu.Booking.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *