guimaraes / tortas o´clock

Ako ste si už mohli na instagrame všimnúť, moja cesta sa opäť skrútila smerom do Portugalska. Vrátiť som sa chcela od okamihu ako som odišla, na realitu sa to premenilo až nedávno keď som sa začala obhliadať po zahraničnej stáži, lákala ma Barcelona aj Kodaň ale ako tu už u mňa býva, zvíťazilo ♥ nad rozumom. A sever Portugalska je stále dostatočný juh Európy.

Pýtate sa prečo som sa nevrátila do Lisabonu? Tomu som sa chcela od začiatku vyhnúť, najviac ma lákalo Porto, kedže sa však nenaskytla žiadna dobrá ponuka zvolila som si neďaleké mestečko Guimarães. Je považované za kolísku portugaského národa, ževraj sa tu narodil prvý portugalský král Alfonso Henriques.

Centrum mesta je už od roku 2001 zapísané do zoznamu Unesco a všetko tu tomu nasvedčuje. Je malé, krásne, čisté, s úžasnými verejnými priestormi a kultúrnymi inštitúciami. V roku 2012 bolo európskym hlavným mestom kultúry. Má presne takú tú uniformitu ktorá lahodí zmyslom,ale stále s dostatočnou rozmanitosťou. V Portugalsku sa to asi ani inak nedá.

Najväčším strašiakom sú pre mňa portugalské koláčiky, rozličné v každom kúte. Pre Guimaraes sú tradičnými Tortas de Guimaraes alebo Toucinho do céu. Ja som sa ani v jednom prípade “nedotkla nebies” ako by sa mohlo pri názve druhého menovaného zdať. Ostávam verná klasike Pastel de nata. A áno dobre vidíte na mojich nových hodinkách o štvrť na tri som včera sedela na káve a koláčiku na terase, portugalská pracovná morálka mi veľmi vyhovuje.

Nebudem vám klamať zabudla som si na Slovensku hodinky a keď sa naskytla možnosť využiť Black Friday ponuku Daniel Wellington nemohla som odolať. Počas tohoto víkendu si ich môžete objednať nielen s predvianočnou 15% zľavou s kódom “XMASFEATHER” ale aj s extra náramkom navyše! Ja mám hnedý, som zvedavá ako sa mi bude hodiť k čiernemu ciferníku.

Sviatok svätého Martina sa oslavuje pečenými gaštanmi a je rozlúčkou s babím letom. Mne táto “dúzia” – 12 kúskov nahradila celý obed. Myslím si že čoskoro pripravím malý guide o tom kde a čo v Guimaraes navštíviť a ochutnať. Som tu viac menej sama, takže frekvencia navštevovania kaviarní príliš nesaturuje.

Comments (2)

  1. Bývalý kolega sa priezviskom volá Guimaraes a je z tohto mesta. Pecka čo

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *