cadeira portuguesa

Dnes vám predstavím najfascinujúcejšiu vec mesta Guimaraes- tradičnú portugalskú stoličku. Má pekné meno Gonçalo podľa svojho stvoriteľa.  Gonçalo Rodrigues dos Santos mal kovodielňu v Lisabone, písal sa koniec štyridsiatych rokov a tento milý pán vymyslel produkt ktorý si podmanil všetky letné terasy, kaviarne a kiosky v parkoch Portugalska. Je to predmet ktorý si pri dlhšom pobyte napríklad v Lisabone určite všimnete a zaradíte do registra predmetov, občas ho použijete ako príklad v diskusii s kamarátmi pri pive pri rozhorčených názoroch o verejnom priestore a vizuálnom smogu.

No potom prídete do Guimaraes a zastaví sa Vám myseľ. Nechcem si trúfať ale v tomto meste neexistuje na terase iná stolička ako Gonçalo! Sú ich tu stovky, možno tisícky. Myslím si, že úlohu v tom má aj to, že mesto je zapísané v zozname Unesco, takže musí ako tak vyzerať ale naozaj je obdivuhodné ako tento ikonický kúsok ovláda všetok verejný priestor. Na námestí je povedzme 10 podnikov, každý má rovnaký mobiliár ale rozdielnej farby. Od krásnych až po neónové – ale to predsa nikomu nevadí. Je to jednoducho dotiahnuté do dokonalosti ♥

 Poprosila som Daniela aby mi vybral náhradný remienok na hodinky, jednoducho preto, že som sa nevedela sama rozhodnúť. Mal si predstaviť, že mi ho kupuje na Vianoce a vybral mi Durham. S kódom “XMASFEATHER” 15% môžete aj vy až do konca roka využiť zľavu na vianočné balíčky Daniel Wellington. Bála som sa že hnedý remienok nepôjde k čiernemu ciferníku, bola som však našťastie na omyle.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *