nina / stratená v new yorku

Vidieť a zažiť vianočné NYC bol pradlho môj sen, takže ísť navštíviť moju sestru Mišku práve v tomto období, bolo tou najlepšou zámienkou. „Základné“ pamiatky som stihla pobehať počas predošlých návštev, takže tento zájazd sa niesol prevažne v znamení vianočných stromčekov, jedla a drinkov, a keď sme náhodou nejedli, vybrali sme sa po stopách Kevina McCallistera.

Je nedeľa doobeda a nachádzame sa vo Williamsburgu alebo v Hipstertowne ako túto časť mesta ľúbi nazývať moja sestra. V Brooklyne nenájdete mrakodrapy a tak je tu atmosféra oveľa komornejšia, na každom rohu útulné kaviarničky a výber reštaurácií nekonečný. Týždeň  rozťahovania žalúdku sa môže začať. Na tradičný nedeľný brunch sme sa vybrali do 12 Chairs Cafe, kde som si konečne mohla dať moju milovanú v panvičke podávanú Shakshuka (rajčinová omáčka s vajíčkom) s extra fetou a iné stredovýchodné mňamky! Zvyšok nedele sme strávili v papučiach s piatimi litrami vareného vína (vďaka za domáce varené víno, čitaj ďalej a zistíš prečo) a pozeraním vianočných filmov. Samozrejme aj  Sám doma 2, aby sme si pripomenuli kam to vlastne musíme ísť v nasledujúcich dňoch.

Pracovný týždeň pre mňa začal veľmi, ehm, pracovne. Po niekoľkých hodinách strávených pri raňajkách v Egg shop, kde ako už názov napovedá, hlavnú úlohu zohrávajú vajíčka a dokonca majú na predaj aj knižku s vlastnými „egg-centric“ receptami a následnom popíjaní ooobrovskej šálky kávy s čerstvo upečenou škoricovou waflou vo Woops!, som sa dogúľala do prístavu a loďkou po East River som sa preplavila na Manhattan. Spolu s Miš sme sa potúlali medzi stánkami s handmade vecičkami v akože vianočnom mestečku v Bryant parku, no punč či varené víno by ste tu len márne hľadali. Ušetrené doláre sa nám zišli v barovej oáze The Palm Court v hoteli Plaza – odporúčam klasiku NYC Cosmopolitan. Aj keď Kevin v Plaze preferoval iné mňamky, my sme si naše drinky dokonale užili. Neskôr sme si ešte vychutnali výhľad na hotel z Central Parku spoza klziska Wollman Rink, presne toho kde Harry s Marvom kradli čapice deťom povestnou lepiacou rukavicou. Odtiaľ sme sa prešli cez Central Park na ulicu, kde sa mal nachádzať dom Kevinovho strýka Roba a tety Georgetty… no nebol tam. Tieto domčeky boli predloha a ten naozajstný stál kdesi v štúdiu v LA.

Pre umocnenie vianočnej nálady sme sa vybrali na výlet do Dyker Heights, časti Brooklynu, kde sa miestny obyvatelia snažia pretromfnúť susedov, kto využil viac kilometrov svetielok na výzdobu svojich domov… Nuž ako by som to opísala, obyvatelia tejto časti musia asi zarábať veľa dolárov, keď si môžu dovoliť za toto platiť elektrinu.

  

Jedna z vecí, pre ktorú má New York u mňa jedno veľké plus je, že je to mesto možností. Presuniete sa pár zastávok metrom, ale gastronomicky sa ocitnete v krajinách vzdialených tisícky kilometrov tým alebo opačným smerom. Nám učarovala peruánska reštaurácia uprostred Brooklynu Llama Inn. Ušlo sa nám najlepšie miesto na bare, v podstate skoro v kuchyni a ten ich neskutočný Lime pie s meringue! Nebíčko v papuľke… A naopak, keď si naše brušká vyškvŕkali niečo tradične americké – rozumej obrovské a pre nás takmer nemožné zjesť celé – boli Melted Pancakes poliate lieskovo-orieškovým javorovým sirupomSunday in Brooklyn našou záchranou.

Kedže som po pár dňoch strávených prevažne v Brooklyne mala pocit, že zanedbávam Manhattan, vybrala som sa na brunch do odporučenej talianskej raňajkárňo-reštaurácie Oficina 1M v Little Italy. Zvonku veľmi nenápadné, nie príliš prečačkané miesto, no vo vnútri tam už bolo zariadenie premyslené do najmenších detailov. Ušlo sa mi aj pár bubliniek Prosecca v pohári na prebudenie a k tomu dokonalý toast s cícerovou nátierkou podávaný na bezlepkovom chlebíku – a teraz pozor – ktorý si pečú sami, tak ako aj ostatné pečivo a všetko je organic!

Stále poznačená mojou zmrzlinárskou minulosťou mi nedalo nezastaviť sa v pomerne populárnom Taiyaki NYC. Počas bežnej sezóny sú známi svojimi čerstvo pečenými kornútkami v rybyčkovom tvare, no teraz sa mi ušla vianočná edícia matcha zmrzky, s ktorou som sa vybrala na potulky štvrťami SoHo a Nolita a postupne hore vyššie k Flatiron Building až do 230 Fifth Rooftop Bar, kde sme si s výhľadom na Empire State Building v jednom z igloo štrngli horúcim Apple Cider.

A ako veľké finále tohto vianočného výletu bola návšteva Rockefeller Center. Po vystúpaní na 70. poschodie na Top of the Rock máme celý Manhattan ako na dlani. Určite poznáte fotku robotníkov obedujúcich na konštrukcií mrakodrapu vysoko nad ulicami New Yorku. Táto vznikla práve počas výstavby 30 Rockefeller Plaza. Po výhľadoch sme sa presunuli na námestie a užili si korčuľovanie pri slávnej zlatej soche Prometheusa a pod svetielkami veľkolepého vianočného stromčeka. Predbehla som sa pred všetkých čakateľov na selfie, myslím, že po mne gánilo niekoľko desiatok párov očí. A potom to konečne prišlo… bolo to čarovné, presne ako keď sa na Kevinove želanie zjavila jeho mamička, pohľadom na stromček cez alej anjelov sa aj môj sen do bodky splnil.

————————————————————————————————–

Nina Braun je moja kamarátka z gymnázia, je prvým človekom ktorý v mojom živote nemohol jesť glutén a zaviedol do môjho slovníka v roku 2005 slovo celiakia. Sedeli sme spolu v prvej lavici, lyžovali na lyžiarskom v prvej skupine a bola som s ňou aj prvý krát v živote v Prahe! Má celkom sladký život okrem toho že bola chvíľku zmrzlinárkou tak pečie v Nitre výborné bezlepkové koláče pod značkou Pinch of sweet. A keď nepečie trávi čas so svojim drahým a psíkmi Shaggym a Ebony.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *