calpe & alicante

Ja už som sa tento rok navýletovala do zásoby. Z Portugalska som išla ešte na necelý mesiac do Španielska, a zistila som, že Španielsko je vážne skvelé! Na konci februára som sa s mojim najobľúbenejším boybandom ocitla na ultimátnom jarnom roadtripe. Padali teplotné rekordy, no miesto zhadzovania oblečenia sme naopak museli vrstvy pridávať.

 Náš base camp bol vo Valencii, prvou zastávkou bolo po hodine jazdy Calpe. Vychýrená dovolenková destinácia a nevyhnutná zastávka každého nadšenca architektúry. Roadtrip sme naplánovali veľmi husto, takže ubytovať sa v preslávenej La muralla Roja od Ricarda Bofilla nepripadalo do úvahy, čo by bola v lete určite škoda. Okrem nej navrhol v Calpe dve ďalšie budovy zelenú Xanadú a polkruhovú El Anfiteatro. Na všetky sme ponakúkali cez plôtik, kedže súkromie si majitelia prísne strážia. Bráničky majú precízne natreté vazelínou, niečo na štýl “Sám doma”. Najkrajšie obrázky nájdete na oficiálnej stránke RBTA. A aby ste boli múdrejší Bofill je tiež autorom Fóra Karlín a Corso Karlín v Prahe, za tie roky však asi už vyrástol z farebného postmoderného experimentovania.

Na mape to nikdy človek nevníma, ale juh Španielska je pomerne hornatý z čoho som bola celkom prekvapená. Hlavnou zastávkou bolo v prvý deň výletu Alicante. Presne také mesto na jeden deň. Promenáda ako z filmu. Mimo sezóny, plné slnka, s prázdnymi terasami. Zastavili sme sa v MACA – Múzeu moderného umenia sídliacom v najstaršej verejnej budove v meste. V ich zbierke nájdete Dalího, Picassa aj Joana Miró. Jeho architektúra je výborná, kombinuje súčasné a pôvodné barokové konštrukcie v štýle v akom to vedia len španieli.
Po umeleckom zážitku nás čakal výstup na hrad sv. Barbary. Túto prechádzku naozaj odporúčam, vedie príjemným prostredím a po ceste na vrchol sa nasýtite nie len v michelinskej reštaurácii ale najmä výhľadmi na mesto. Na hrade si dajte zaslúžené cortado a počkajte na veži na západ slnka ako sme to spravili my.


Potom už len pomaličky úzkymi uličkami naspäť do mesta.

Xanadú je experimentálnm prototypom ktorý predstavuje teóriu “záhradného mesta” v priestore. Zaujímavým je fakt, že architekti k nemu nenakreslili žiadne pôdorysy ani pohľady. Celé to testovali na modeli. Skĺbuje v sebe modernu a tradíciu. Stavba vznikla v roku 1971, tri roky po jej ružovej predchodkyni. K domom patrilo aj malé lido po útesom, v priebehu rokov bohužiaľ schátralo a jeho krásu pripomínajú už len historické fotky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *